Akmina 2014 yılında kurulmuş olup Yaylı Yatak, Yaylı Kanepe, Otomotiv, Mobilya ve İzolasyon sektöründe kullanılan keçe ve vatkaların hammadde üretimini yapmaktadır. Sektöründeki en son teknolojiyi kullanarak itina ile ürettiğimiz ürünlerimizi yurtiçinde olduğu gibi yurtdışı pazarlarına da sunmaktayız. Üretimi yapılan termo vatka ve keçeler bir çok sektöre hitap etmektedir. Ürünlerimizin kullanıldığı belli başlı sektörler yatak, mobilya, halı altı, zemin kaplama, konfeksiyon, ev tekstili, dekorasyon, kapitone, ayakkabı, terlik, otomotiv, beyaz eşya, inşaat, izolasyon, filitre, medikal, hijyen gibi farklı sektörlerde kullanılmaktadır.


&Geri dönüşüm uygulaması şüphesiz her alanda oldukça önemlidir. Geri dönüşüm doğaya büyük fayda sağlarken insanların da temiz bir çevreye sahip olmasına yardımcı olmaktadır. Geri dönüşümün uygulandığı birçok alandan bir tanesi de tekstil sektörüdür. Tekstil sektöründe geri dönüşüm kumaşlar üzerine yapılmaktadır. Tekstil firmaları ve konfeksiyon atölyelerinde üretimden arta kalan kumaşlar geri dönüşüm için kullanılabilmektedir. Bu kumaşlar ise hurda kumaş ya da kırpıntı kumaş adını almaktadır. Tekstil geri dönüşüm ürünleri üretime tekrar katılabilirken satış ürünü olarak da kullanılabilmektedir. Böylece üretici firmalar geri dönüşüm uygulamasına katkıda bulunabilirken ayrıca ekstra gelir de elde edebilmektedir. Bu durum da daha az para ile daha fazla üretim imkanı sağlamaktadır. Tekstil geri dönüşüm ürünlerinin üretici firmalara katkısı oldukça büyüktür. Bu ürünler sayesinde ek gelir elde etmek mümkündür ve bu durum da ülke ekonomisine büyük fayda sağlamaktadır.

 

 Sürdürülebilirlik ve çevresel etkilerin yanı sıra, hammadde fiyatlarındaki artış gibi konularla birlikte tekstil sektöründe geri dönüşüm ve tekstil atıklarının tekrar üretim sürecine sokulması gittikçe önem kazanıyor. Tekstil ve hazırgiyim alanında hızlı bir büyüme sergileyen Türkiye, üretimine paralel olarak bu süreçlerde oluşan atıklar konusunda da büyüyen bir tablo çiziyor.

 

Yıllık 90 bin tonluk keçe hammadde kapasitesi ile dev bir kurum durumundayız. Gerçek anlamda ülkemizde bu güçle piyasaya keçe hammaddesi sunan yegâne firmayız.KronolojiTemel Değerler

  • Takım Çalışması; (“BEN” yerine “BİZ” diyebilen çalışanlardan oluşuruz.)
  • Samimiyet ve İletişim (Güvenilirlik olmak, girişken olmak, pozitif yaklaşmak, çözüm odaklı olmak, karşıdaki gibi düşünebilmek bizim için her şeydir.)
  • Zaman; (Söylediğimiz zamana uyar, ciddiyeti doğrultusunda hareket ederiz.)
  • Müşteri Anlayışı; (Müşteri gibi davranabilen, düşünebilen, tutarlı doğru geri bildirim yapan, müşteri memnuniyetini en üst seviyede tutan bir anlayışla işimizi yaparız.)
  • Liderlik ve Sürdürülebilirlik; (İşimizde düşük maliyette sürdürülebilir faaliyete önem veririz.)

 

Etik Değerler

AKMİNA MAKİNE TEKNİK TEKSTİL’ in yurtiçinde ve yurtdışında iş ilişkisinde bulunduğu kişi ve kuruluşlara, içinde bulunduğu topluma, müşterilerine, tedarikçilerine, ortaklarına ve çalışanlarına karşı tüm faaliyetlerinde ve ilişkilerinde aşağıda detaylı olarak belirtilen AKMİNA sektör Etik İlkeleri’ne uygun tutum ve davranışlar sergilemeyi, Şirketin kabul ettiği kriterlerine uymayı ve başta kendi sektöründe olmak üzere tüm bu ilkelerin yaygınlaşarak benimsenmesi için çaba göstermeyi görev edinir.

 

Ahlaki Değerler

  • Dürüstlük
  • Bilgiyi elde etme, kullanma ve koruma
  • Hukuka Saygı
  • Çevreye Saygı
  • İdeal çalışma ortamı ve çalışanlar